Feb 3, 2016

Najveća prekretnica rata u Siriji: Nakon ovog dolazi mir ili treći svjetski rat

Napomena: Ovaj tekst pisan je u trenutku žestokog bombardiranja ključne logističke rute kojom su militanti u najvećem sirijskom gradu Aleppu dobivali potporu iz Turske još od ljeta 2012. godine. Prije završetka teksta logistička ruta je slomljena i uspostavljeno je potpuno okruženje grada od strane sirijske vojske. Aleppo je danas, po prvi puta od 2012., pod obručem i ovo je jedna od najvećih prekretnica rata u Siriji. Odmah po potvrdi ove informacije prekinuti su mirovni pregovori u Ženevi. Slijedi nastavak teksta pisan 2 sata prije nego je logistička ruta, uz znatnu potporu ruskih zračnih snaga, slomljena.



Kako prenose opozicijski izvori, sirijska vojska potpomognuta ruskim zračnim snagama nalazi se na korak od prekidanja kritične logističke rute kojom militanti dobivaju potporu u gradu Aleppo. Ukoliko sirijska vojska uspije, a zadnjih dana napreduju po tom pitanju, militanti bi ostali u potpunom okruženju.

Opozicija je jučer u Ženevi odbila sastati se s UN izaslanikom de Misturom te su u izjavi osudili "masivnu i ubrzanu rusku i režimsku agresiju na Aleppo i Homs" navodeći kako aktualna situacija na terenu može ugroziti politički proces.

Militanti na terenu pak ističu kako je napad sirijske vojske sjeverno od Aleppa najintenzivniji do sada. Jedan od njihovih zapovjednika rekao je kako bi se opozicijski dio grada Aleppa - a grad je inače podijeljen na istočni (kojeg kontroliraju militanti) i zapadni dio (kojeg kontrolira sirijska vojska) - uskoro mogao naći u potpunom okruženju. Također je pozvao strane zemlje koje ih podupiru već godinama da pošalju hitno još oružja.

Politička opozicija u Ženevi pak poručuje kako odbijaju pregovarati sve dok se ne prestanu bombardirati civilni ciljevi.

Dakako, svaki puta kada se njihovi militanti nađu u problemima može se igrati na kartu bombardiranih civila. Nema sumnje da civili ginu, ali ginu s obje strane i još od početka rata. Militanti će teško moći spasiti vlastite pozicije pozivajući se na zločine protiv civilnog stanovništva, prije svega što više nemaju ni približno onoliko veliku potporu Zapadne javnosti kao što su imali prije nekoliko godina.

Kada je započela bitka za Aleppo, u ljeto 2012. godine, situacija je, po pitanju percepcije, bila znatno drugačija - tada su militanti još uvijek imali znatnu potporu Zapadne javnosti, a sirijska vojska slovila je za produženu ruku Assadovog genocidnog projekta. No, u međuvremenu su se stvari znatno promijenile - Zapadna publika, mada vodeći mediji nisu baš pridonijeli tome, shvatila je da je rat u Siriji daleko kompleksniji nego što se to u početku prikazivalo. Sada je pak već gotovo svima jasno da je druga strana brutalnija.

Stoga je za očekivati da će predstavnici opozicije u Ženevi igrati na kartu civilnih žrtava, no pitanje je ne samo hoće li im itko vjerovati, već da li itko više uopće mari? Zapadna javnost je do sada već zauzela jedan krajnje cinični stav koji bi se, na grubi način, mogao sažeti otprilike ovako: "Svi su podjednako loši, nek se pobiju".

Ta činjenica svakako će igrati ulogu sada kada se obruč oko Aleppa zatvara. No, potpora Zapadne javnosti može u svakom trenutku postati tek trivijalno pitanje - sjetimo se samo invazije na Irak 2003. kada je velika većina stanovnika u Zapadnom svijetu bila protiv te agresije pa se ona ipak desila (i ostavila preko milijun mrtvih i trajni kaos u cijeloj regiji).

Što se tiče aktualnih civilnih žrtava u Siriji, po tom pitanju se oglasio i sirijski ambasador pri UN-u, Bashar al-Ja'afari, rekavši kako bi opozicija, da je zaista zabrinuta za civilne žrtve, trebala barem spomenuti preko 60 mrtvih u Damasku što je rezultat terorističkog bombaškog napada ISIL-a u šijitskoj gradskoj četvrti.

Očito je kako nitko ne spominje žrtve druge strane. Razumljivo, jer za civilne žrtve su u ovom trenutku krive sve strane.

No, to znači da će aktualna eskalacija sukoba biti još i kudikamo žešća, između ostalog zbog činjenice da u ovom trenutku - u ovoj možda završnici petogodišnjeg sukoba - gotovo nitko više ne mari za civile.

Što se tiče ofenzive sirijske vojske sjeverno od Aleppa, ovo je njihova prva velika ofenziva od 30. rujna prošle godine - to je dan na koji se Rusija uključila u rat u Siriji - drugim riječima, ovo je prva velika ofenziva sirijske vojske potpomognuta ruskim zračnim snagama, a to bi moglo odigrati ključnu ulogu.

Logistička ruta o kojoj se ovdje govori je od apsolutne važnosti za opstanak istočnog Aleppa kojeg militanti drže pod kontrolom. Bez te rute bili bi ugušeni, baš kao što je i ISIL bio nedavno ugušen u iračkom gradu Ramadi.

Govorimo o prostoru koji se nalazi između zapadnog dijela Aleppa, koji se nalazi pod kontrolom vladinih snaga, i šijitskih naselja Nubul i al-Zahraa, koja su lojalna sirijskim vlastima.

"Logističke rute još nisu prekinute, ali se nalaze na meti žestokog bombardiranja", rekao je Abu Yasine, zapovjednik militantne skupine pod nazivom Levant Front. "Ruski lovci nastoje uništiti naša sjedišta i prekinuti logističke rute", ističe te navodi kako ruski lovci rade "dan i noć" već tri dana na tome. Također je poručio kako su zbog toga pozvali svoje strane saveznike da im hitno dostave protuzračne rakete kako bi mogli odbaciti ovaj napad.

"Ukoliko ne dobijemo potporu, režim bi mogao okružiti Aleppo i odsjeći cestu prema sjeveru", rekao je Abu Yasine.

Njegov komentar dolazi neposredno nakon što je sirijska vojska preuzela kontrolu nad naseljem Hardatnin koje se nalazi 10 kilometara sjeverozapadno od Aleppa.

Jedan drugi zapovjednik militanata, Ahmed al-Seoud, iz skupine Divizija 13 (koja je dio tzv. Slobodne Sirijske Vojske, odnosno FSA), ističe: "Poslali smo tamo pojačanja jutros, težu opremu. Izgleda kako će ovo biti odlučujuća bitka sjevera. Poslali smo TOW raketne platforme, poslali smo sve tamo".

Podsjetimo, američke TOW rakete (navođene protutenkovske rakete) svakako su najpotentnije oružje s kojime militanti trenutačno raspolažu u svojem arsenalu. Ovo snažno oružje direktno su dobili od strane američke CIA-e koja je, navodno, probrala kojim skupina će isto dostaviti. No, TOW rakete neće pomoći u obrani od ruskih bombardera.

Nema sumnje da je ulazak Rusije u sirijski kaos svakako preokrenuo situaciju na terenu. Nije tajna da je sirijska vojska nizala gubitke u trenutku kada se Rusija odlučila uključiti. No, hoće li se sada desiti još jedan preokret? Hoće li zaista netko izvana - recimo slobodno to tako - biti dovoljno lud da islamističkim militantima u Aleppu, koji se od ISIL-a i Nusra Fronta razlikuju samo u finesama, šalje protuzračno oružje koje bi bilo u stanju rušiti ruske vojne zrakoplove? Ukoliko se takvo što desi, bila bi to ogromna eskalacija i potvrda da je pobjeda u sirijskom ratu agresoru toliko bitna da je spreman povući i cijeli svijet sa sobom ako treba.

Ima onih koji bi to napravili odmah, danas, ne razmišljajući o tome da će sutra teroristi skidati i civilne putničke zrakoplove s neba.

No, pretpostavimo da se takav nepromišljeni potez ipak neće desiti. Što će se onda desiti? Onda se obruč steže. Ovo što se upravo događa na sjeveru Aleppa je silovito razbijanje najčvršće logističke rute u cijeloj Siriji. Naime, kada se obruč jednom stegne više se neće moći slomiti, a to vodi u poraz militanata u Aleppu, militanata koji su sami u ljeto 2012. poručili da je ovo bitka svih bitaka, bitka koja će odlučiti o pobjedniku u sirijskom ratu. Uz sva događanja u od onda, bitka za Aleppo, najveći sirijski grad, ipak je ostala najvažnija bitka.

Najnovije informacije

Ovaj tekst očito je pisan u najkritičnijem trenutku jer prije same objave stigle su i zadnje vijesti - kako prenose britanski BBC i drugi izvori, logistička ruta je slomljena. Ključna logistička ruta zbog koje su militanti uspijevali više od 3 godine pod kontrolom držati istočni dio grada je danas, večeras, slomljena.

Obruč je stegnut - istočni Aleppo je po prvi put nakon 40 mjeseci bitke odsječen od Turske od kuda su militanti dobivali potporu.

Koje će biti posljedice? Ogromne - upravo su stigle vijesti kako se mirovni pregovori u Ženevi "odgađaju" do 25. veljače. No, pitanje je hoće li se i nastaviti - visoki predstavnik opozicijske delegacije, Basma Kodmani, rekao je: "Okruženje naših snaga u Aleppu je strašan razvoj situacije. Time nam se zapravo poručuje da se ovdje više nema o čemu razgovarati. Poručuje nam se - idite doma!".

Ovo je, bez sumnje, jedan od najvažnijih događaja u sklopu rata u Siriji još od početka, još od proljeća 2011. Kako će druga strana odgovoriti na ovo? Na koji će način pokušati spasiti pad istočnog Aleppa? Jedna stvar je sigurna, pokušati će, a idućih nekoliko dana moglo bi biti vrlo intenzivno.

Disqus for Komentari

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...