Feb 7, 2016

Kad Bosancima pukne film: Sarajevo u plamenu, sukobi policije i građana

Dvije godine poslije, i dalje imamo katastrofalnu ekonomsku i političku situaciju, ministri se imenuju iz pritvora, u Tuzli u kojoj je prije dvije godine sav revolucionarni zanos i počeo radnici 'Livnice' danima štrajkuju glađu tražeći najosnovnija prava...

Protesti građana kojima je katastrofalna politička i ekonomska situacija 'dogorjela do nokata' koji su dan prije nakon višesatne blokade prometnice završeni u večernjim satima dovlačenjem i paljenjem kontejnera na Skenderiji, mogli su nagovijestiti da će sljedeći dan - 7. februar 2014. u Sarajevu biti buran. To izgleda nije bilo jasno jedino policijskim strukturama koje, pokazaće se, nisu bile spremne za bijes građana koji je taj dan doživio svoj vrhunac.

I taj dan sve je počelo mirnim protestima. Pretpostavljajući da bi ovaj put sve moglo potrajati, kao i mnogi kolege s kojima sam pratio brojne proteste, uz foto-opremu taj dan sam u ruksaku imao dodatnu vodu, maramice i sendvič kojeg sam se u čitavoj frci sjetio tek nekad navečer.

Situacija vrlo brzo postala 'gutava'. Nakon koškanja došlo je do sukoba policije i demonstranata, jedan od demonstranata je u sukobima odgurnut i bačen u korito Miljacke, poletjeli su kamenje i topovski udari, policija je krenula suzavcem i palicama na demonstrante, ali ovaj put oni su se samo nakratko povukli i uslijedili su 'kontranapad' a potom i bukvalna 'opsada' zgrada Vlade KS i Predsjedništva BiH.



Demonstranti, među kojima je bilo i onih sa kapama 'fantomkama' i maskama, prvo su provalili u zgradu Vlade KS i zapalili ulazna vrata, a potom je planula i kompletna zgrada skupa sa prostorijama Opštine Centar, a nakon toga je planulo i Predsjedništvo. Dolaze vijesti iz Zenice, Tuzle, Mostara...  gdje također 'gori'.

Povrijeđenih na obje strane, nakon nekog vremena čini se da su se na suzavac svi navikli pa one maramice nisu bile potrebne. Ranije objavljene informacije o tome kako policija u Sarajevu ima staru i nekvalitetnu opremu pokazale su se tačne več u prvim ozbiljnijim sukobima kada su štitovi kod mnogih policajaca pucali kao da su od stakla, pa su se nekiod njih s demonstrantima sukobljavali uzvraćajući im kamenjem.

Stvari su se brzo odvijale - kod ugla zgrade Općine Centar planuo je kombi, s druge strane u ulici između Predsjedništva i Ministarstva vanjskih poslova BiH u plamenu policijski automobili i policijska kućica, a prilaz vatrogascima onemogućen. Sve se završava negdje iza 18 sati konačnim napadom specijalnih jedinica na demonstrante... Počelo je gašenje zgrade Predsjedništva i Kantona i Općine Centar koje je potrajalo do dugo u noć.

Glasnogovornica Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu Biljana Jandrić je saopćila da je tokom dana u tu ustanovu primljeno ukupno 52 povrijeđenih osoba, od kojih je 38 policajaca i 14 civila, a u Općoj bolnici "Abdullah Nakaš" u Sarajevu pomoć je ukazana 30 osoba.

Narednih dana protesti su nastavljeni, u Sarajevu i drugim gradovima organizirani su i građanski plenumi na kojima se pokušala uspostaviti jedinstvena građanska platforma ka vlasti, predložene su ekspertne vlade kantona, mnogi zahtjevi su i prihvaćeni, u jendom momentu se činilo da bi do nekih promjena moglo i doći, a onda su došli Opći izbori u oktobru 2014...

Dvije godine poslije, i dalje imamo katastrofalnu ekonomsku i političku situaciju, ministri se imenuju iz pritvora, u Tuzli u kojoj je prije dvije godine sav revolucionarni zanos i počeo radnici 'Livnice' danima štrajkuju glađu tražeći ispunjavanje osnovnih obaveza prema njima, odbijajući hranu i lijekove bore se za najosnovnije, donedavno glađu štrajkovali i radnici 'Konjuha' iz Živinica, standard i dalje nizak, cijene visoke. Promjene? 

Disqus for Komentari

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...