Tužilaštvo Kantona Sarajevo pokrenulo je istragu o okolnostima pod kojim je nastupila smrt 14-ogodišnjeg Mahira Rakovca. Dječak je prije dvadesetak dana izvršio samoubistvo skočivši s osmog sprata zgrade u sarajevskom naselju Dobrinja. Majka i očuh djeteta njegovu smrt dovode u vezu s vršnjačkim nasiljem.
„Šta se može dogoditi djetetu toliko strašno, toliko neizdrživo da to ne može podijeliti s rođenom majkom? Šta se to užasno i neljudsko i danas dešava u toj školi da je moglo 14-godišnjaka otjerati u smrt?“ - Ovo je dio pisma koje je Alisa Mahmutović, majka stradalog Mahira Rakovca, uputila na adrese nekoliko institucija, ali i cjelokupnoj javnosti. Dječak je dvije godine pohađao Međunarodnu osnovnu školu na Ilidži, u kojoj je, prema riječima očuha i majke, bio izložen dugotrajnom, sistemskom i morbidnom zlostavljanju.
„Zamislite 13-godišnjake i 14-godišnjake koji siluju svoje vršnjake, a kojom prilikom djevojčice prolaze pored njih, gledaju i pitaju 'Momci, uživate li?“, kaže dječakov očuh Dubravko Lovrenović.
Očuh tvrdi da su u zlostavljanje Mahira bili uključeni i nastavnici. „Znamo, gospodo, imena profesora koji su također zlostavljali Mahira. I to znamo. Znamo da znate sve, džaba vam je brisati kamere i sve ostalo“, poručuje.
Oglasili su se i iz Međunarodne osnovne škole na Ilidži. U saopćenju koje potpisuje uprava škole negiraju bilo kakvu odgovornost. „Nastavnici naše škole su profesionalni pedagozi i niko od njih nikada ne bi nasilno ili u vidu provokacije nastupao prema bilo kojem učeniku. S obzirom da škola nije imala nikakav kontakt sa Mahirom niti majkom od juna 2015., smatramo da uzrok ovog nemilog događaja treba tražiti na drugom mjestu.“
Istraživanju uzroka ovog tragičnog događaja pridružilo se i Kantonalno ministarstvo obrazovanja. „Uputili smo zahtjev prema Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove da izvrše nadzor nad ovom ustanovom“, navodi Elvir Kazazović, ministar za obrazovanje, nauku i mlade KS-a.
„Kada bih bio kantonalni ministar zatvorio bih tu školu za određeno vrijeme, jer ko garantira da takvi zlikovci nekog drugog neće uzeti na nišan“, kaže Lovrenović.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo završilo je svoj dio posla u vezi s istragom o samoubistvu Mahira Rakovca. Sav prikupljeni materijal o ovom slučaju, navode u MUP-u, 30. decembra dostavljen je Tužilaštvu KS-a.
„U pogledu navoda za vršnjačko nasilje, Tužilaštvo u saradnji s MUP-om poduzima potrebne istražne radnje kako bi se rasvijetlile sve relevantne okolnosti ili eventualno utvrdilo postojanje krivičnog djela“, ističe glasnogovornica Tužilaštva KS-a Azra Bavčić.
Stručnjaci za maloljetničku delinkvenciju podsjećaju da je Vlada Kantona Sarajevo usvojila Akcioni plan u kojem je deklarativno navedeno šta treba uraditi s ciljem suzbijanja vršnjačkog nasilja. Upozoravaju da je bh. društvo postalo suviše tolerantno na nasilje, te da, ako se ništa ne poduzme, možemo imati još pogubnije posljedice.
A pogubnije posljedice zaista mogu postati realnost, stoga je, da to ne bi bilo tako, nužno kao prioritet postaviti donošenje zakona koji će sankcionisati maloljetničko nasilje. A takve prakse već postoje u SAD-u i Velikoj Britaniji.
Udruženje roditelja maloljetne djece: Nastavnici i osoblje trebaju odmah na ljekarski pregled
Članovi Udruženja roditelja maloljetne djece u BiH izrazili su zaprepaštenje viješću o smrti dječaka Mahira Rakovca koji je htio samo da ide u školu i bude primjeran učenik.
Naglašavaju da već duže apeluju na institucije da zaštite djecu od svih oblika nasilja.
- Institucije i funkcioneri se oglušuju i ostaju hladnokrvni na probleme djece i na naše vapaje, jer oni izgleda poštuju i slušaju samo onog koga se boje - navodi se u saopćenju Udruženja.
Podsjećaju da je Bosna i Hercegovina potpisnica konvencije UN o zaštiti djece te da treba biti tužena međunarodnom Sudu u Srazburu zato što nije zaštitila dječaka Mahira i ostalu djecu koja su bila žrtve nasilja, a to im je bila obaveza.
- Pedagozi u školama loše rade svoj posao, kod pedagoga školska djeca idu samo po kazni. Tražimo da se u škole pored funkcije pedagoga uključi i funkcija dječjeg psihologa - poručili su.
Također traže da svi nastavnici u školama i drugo osoblje koje rade sa djecom odmah idu na vanredni ljekarski pregled, jer se ovaj prijedlog pokazuje kao nužnost, saopćeno je iz Udruženja roditelja maloljetne djece u BiH.
„Šta se može dogoditi djetetu toliko strašno, toliko neizdrživo da to ne može podijeliti s rođenom majkom? Šta se to užasno i neljudsko i danas dešava u toj školi da je moglo 14-godišnjaka otjerati u smrt?“ - Ovo je dio pisma koje je Alisa Mahmutović, majka stradalog Mahira Rakovca, uputila na adrese nekoliko institucija, ali i cjelokupnoj javnosti. Dječak je dvije godine pohađao Međunarodnu osnovnu školu na Ilidži, u kojoj je, prema riječima očuha i majke, bio izložen dugotrajnom, sistemskom i morbidnom zlostavljanju.
„Zamislite 13-godišnjake i 14-godišnjake koji siluju svoje vršnjake, a kojom prilikom djevojčice prolaze pored njih, gledaju i pitaju 'Momci, uživate li?“, kaže dječakov očuh Dubravko Lovrenović.
Očuh tvrdi da su u zlostavljanje Mahira bili uključeni i nastavnici. „Znamo, gospodo, imena profesora koji su također zlostavljali Mahira. I to znamo. Znamo da znate sve, džaba vam je brisati kamere i sve ostalo“, poručuje.
Oglasili su se i iz Međunarodne osnovne škole na Ilidži. U saopćenju koje potpisuje uprava škole negiraju bilo kakvu odgovornost. „Nastavnici naše škole su profesionalni pedagozi i niko od njih nikada ne bi nasilno ili u vidu provokacije nastupao prema bilo kojem učeniku. S obzirom da škola nije imala nikakav kontakt sa Mahirom niti majkom od juna 2015., smatramo da uzrok ovog nemilog događaja treba tražiti na drugom mjestu.“
Istraživanju uzroka ovog tragičnog događaja pridružilo se i Kantonalno ministarstvo obrazovanja. „Uputili smo zahtjev prema Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove da izvrše nadzor nad ovom ustanovom“, navodi Elvir Kazazović, ministar za obrazovanje, nauku i mlade KS-a.
„Kada bih bio kantonalni ministar zatvorio bih tu školu za određeno vrijeme, jer ko garantira da takvi zlikovci nekog drugog neće uzeti na nišan“, kaže Lovrenović.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo završilo je svoj dio posla u vezi s istragom o samoubistvu Mahira Rakovca. Sav prikupljeni materijal o ovom slučaju, navode u MUP-u, 30. decembra dostavljen je Tužilaštvu KS-a.
„U pogledu navoda za vršnjačko nasilje, Tužilaštvo u saradnji s MUP-om poduzima potrebne istražne radnje kako bi se rasvijetlile sve relevantne okolnosti ili eventualno utvrdilo postojanje krivičnog djela“, ističe glasnogovornica Tužilaštva KS-a Azra Bavčić.
Stručnjaci za maloljetničku delinkvenciju podsjećaju da je Vlada Kantona Sarajevo usvojila Akcioni plan u kojem je deklarativno navedeno šta treba uraditi s ciljem suzbijanja vršnjačkog nasilja. Upozoravaju da je bh. društvo postalo suviše tolerantno na nasilje, te da, ako se ništa ne poduzme, možemo imati još pogubnije posljedice.
A pogubnije posljedice zaista mogu postati realnost, stoga je, da to ne bi bilo tako, nužno kao prioritet postaviti donošenje zakona koji će sankcionisati maloljetničko nasilje. A takve prakse već postoje u SAD-u i Velikoj Britaniji.
Udruženje roditelja maloljetne djece: Nastavnici i osoblje trebaju odmah na ljekarski pregled
Članovi Udruženja roditelja maloljetne djece u BiH izrazili su zaprepaštenje viješću o smrti dječaka Mahira Rakovca koji je htio samo da ide u školu i bude primjeran učenik.
Naglašavaju da već duže apeluju na institucije da zaštite djecu od svih oblika nasilja.
- Institucije i funkcioneri se oglušuju i ostaju hladnokrvni na probleme djece i na naše vapaje, jer oni izgleda poštuju i slušaju samo onog koga se boje - navodi se u saopćenju Udruženja.
Podsjećaju da je Bosna i Hercegovina potpisnica konvencije UN o zaštiti djece te da treba biti tužena međunarodnom Sudu u Srazburu zato što nije zaštitila dječaka Mahira i ostalu djecu koja su bila žrtve nasilja, a to im je bila obaveza.
- Pedagozi u školama loše rade svoj posao, kod pedagoga školska djeca idu samo po kazni. Tražimo da se u škole pored funkcije pedagoga uključi i funkcija dječjeg psihologa - poručili su.
Također traže da svi nastavnici u školama i drugo osoblje koje rade sa djecom odmah idu na vanredni ljekarski pregled, jer se ovaj prijedlog pokazuje kao nužnost, saopćeno je iz Udruženja roditelja maloljetne djece u BiH.
