May 22, 2016

"Klao sam balije '92. a opet bih klao i danas"

Kao pop u vojsci, Čarkić je također bio zadužen da blagosilja oružje koje će se koristiti u borbi - često protiv civila u Sarajevu.

Da mogu, opet bih učestvovao u ratu i borio se danas protiv takozvane države Ukrajine - kaže u razgovoru za Al Jazeeru English Vojislav Čarkić, nekadašnji komandant četničke divizije od 1992. do 1995. godine, koji je bio stacioniran u sarajevskom naselju Grbavica.

Ovaj 79-godišnji pravoslavni sveštenik, koji je sada u penziji, nije se samo borio nego je i krstio druge vojnike i predvodio njihove sahrane.

Grbavica je bila odvojena od ostatka Sarajeva dok se nije potpisao mirovni sporazum u novembru 1995. Tokom rata, Grbavicu su kontrolirale srpske snage i to je bila prva linija u opkoljenom gradu.

Kao pop u vojsci, Čarkić je također bio zadužen da blagosilja oružje koje će se koristiti u borbi - često protiv civila u Sarajevu.

- Blagoslovio sam oružje mog naroda da ih branim od balija – rekao je Čarkić.

Prema svjedocima, koji su htjeli ostati anonimni, nakon što je rat završio, Čarkić je vodio sahranu majke i brata generala Ratka Mladića, kojem se trenutno sudi u Haškom tribunalu po optužbama za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid.



Svjedoci navode da je Mladić bio na sahrani uprkos tome što je tada bio bjegunac. Kada ga pitate za to, Čarkić odbija da razgovara.

Dok puši cigaru, Čarkić opisuje svoju ulogu u ratu te svoj život.

- U ratu i uniformi, uvijek sam bio vojnik Hrista, ratnik srpskog naroda i autentični četnik.
Tokom 80-ih godina, srpske ultranacionalističke vođe pronašle su u četnicima model za ratovanje. Vođa Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj koristio ih je kao paravojne snage.

Terorizirali su nesrpsko stanovništvo i promovirali ideju etničkog čišćenja "Velike Srbije" koja bi uključivala čitavu Bosnu i dio Hrvatske.

Čarkić historiju četnika nosi kao orden časti:
- Nema razlike između četnika danas i ranije. Lojalni smo monarhiji, i želimo našeg kralja nazad – kaže on.

Bez ikakvog kajanja, dodaje:
- Sada sam penzionisan, ali sam još u raspoloženju da ubijam ljude.

Tokom opsade Sarajeva, koja je trajala više od tri i po godine i bila jedna od najdužih u modernoj historiji, grad je bio okružen srpskim nacionalistima koji su sa brda granatirali civile.

Uvjeti u gradu su bili veoma teški - i za civile i za borce.

- Pili smo i dan i noć da izdržimo to strašno vrijeme - objašnjava Čarkić.
- Šta god sam uradio do sada, opet bih ponovio isto. Ali ako me pitate da li imam dušu, rekao bih da je nemam više - kaže Čarkić.

U junu 2014. Boračka organizacija Istočno Novo Sarajevo postavila je na Vracama, naselju na ulazu U Sarajevo, na samoj granici između dva bh. entiteta ploču u čast optuženom za najteže ratne zločine u Bosni i Hercegovini Ratku Mladiću i to u znak sjećanja na smotru dva vojna bataljona, koju je izvršio 1992. godine.

Čarkić je blagosiljao tu ploču i tom prilikom kazao kako su se 19. maja 1992. godine okupili branioci takozvanog Srpskog Novog Sarajeva, a smotru izvršio general Mladić koji će, dodao je Čarkić, sa činom vojvode ući u panteon srpskih vođa.

Disqus for Komentari

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...